Jedną z możliwości współpracy łowców podwodnych i wędkarzy (a także rybaków lub dzierżawców akwenów, na których prowadzona jest gospodarka rybacka) jest walka z kłusownictwem na tych akwenach.

W szczególności informowanie SSR, PSR i dzierżawców o zauważonych przypadkach kłusownictwa - nielegalnego zastawiania podwodnych narzędzi połowowych. Typowy przykład i przebieg zlokalizowania, oznakowania, zgłoszenia i późniejszej pomocy w likwidacji kłusowniczej sieci przez podwodnego łowcę we współdziałaniu z PSR pokazujemy na poniższym filmie:


Dlaczego podwodni łowcy mają tak dużą skuteczność

w lokalizowaniu kłusowniczych narzędzi połowowych?

 

Na akwenach udostępnianych dla amatorskiego połowu ryb kuszą kłusownictwo z użyciem stacjonarnych sieci i innych narzędzi kłusowniczych szybko ulega likwidacji. Podwodny łowca pływający na wstrzymanym oddechu, ma dużą skuteczność w wykrywaniu kłusowniczych sieci. Wynika ona m.in. z doświadczenia w szukaniu miejsc bytowania ryb w akwenach.

Kłusownicy doskonale zorientowani są gdzie w danym akwenie gromadzą się ryby w określonych porach roku. Wybierają z tych miejsc te, gdzie ich narzędzia nie są narażone na łatwe wykrycie - z dala od rejonów o całorocznej presji wędkarskiej, np. zorganizowanych pomostów wędkarskich. Na miejsca zastawiania sieci wybierają odcinki brzegów dostępne jedynie z wody, z łodzi, ze względu na ukształtowanie brzegów, mokradła itp.

Doświadczony łowca podwodny tak jak i doświadczony wędkarz z dużym prawdopodobieństwem wie gdzie, o jakiej porze roku, oraz na jakiej głębokości będą przebywały określone gatunki ryb. Niestety ani wędkarz z łodzi, ani obserwator z brzegu nie jest w stanie dostrzec tego co łowca. Dojrzałe ryby są czujne i nie jest łatwo je podejść, ale pomimo to wpadają w sieci które są niewidoczne zarówno wędkarza jak i ryby, natomiast dla pływającego podwodnego łowcy są bardzo dobrze widoczne w wodzie. Najczęściej jest tak, że rejony akwenów atrakcyjne dla kłusowników sieciowych pokrywają się z rejonami polowań podwodnych łowców. Jeżeli tylko mają oni możliwość regularnie tam polować to stają się utrapieniem kłusowników i nielegalne sieci znikają z wody.

Kłusownicze sieci czy inne nielegalne pułapki na ryby działają i są stawiane przez cały rok. Największa ich ilość "ląduje" w wodzie na wiosnę i na jesieni. Gdy nie ma lodu i jest mały ruch nad wodą. Duże stacjonarne sieci, są stawiane często na kilka dni. Są tak obciążane, że praktycznie są nie do zaobserwowania z brzegu czy z nad wody.
 
Podczas jednego dnia przebywania w wodzie nurek swobodny jest w stanie opłynąć kilka kilometrów brzegów, w stopniu wystarczającym do zlokalizowania stacjonarnych sieci kłusowniczych i więcierzy. Latem odpowiednio wyposażony łowca jest w stanie spędzić w wodzie 10 godzin, a wiosną i jesienią nawet 3 - 6 godzin! 

W sposób naturalny, samych z siebie - podwodnych łowców w Polsce nigdy nie będzie dużo. Zbyt mało atrakcyjne widokowo i zbyt zimne są nasze Polskie wody, sezon trwa zbyt krótko, a nurkowanie na wstrzymanym oddechu (tylko w ten sposób wolno zgodnie z przepisami uprawiać łowiectwo podwodne) wymaga zbyt dużo wysiłku, zdrowia i treningu aby ludzie nagle zaczęli się garnąć do uprawiania amatorskiego połowu ryb kuszą "drzwiami i oknami". To zawsze będzie dyscyplina niszowa, oparta głównie na pasji.

 

Współpracując z nami możecie zyskać skutecznego sojusznika w walce z kłusownictwem i jednocześnie dodatkowe środki finansowe na zarybienia.


Zapraszamy do kontaktu z naszym Stowarzyszeniem:

Koordynator ds. kontaktu z dzierżawcami:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Paweł Węglarz
 
tel. 502-427-667

 

Materiały filmowe przygotowane we współpracy z kanałem Youtube Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

CO NOWEGO...?

19.01.2020
Wysokość składki członkowskiej na rok 2020 nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego i wynosi 150 zł.


01.01.2020
Decyzją Walnego Zgromadzenia Członków SSP, który odbył się w grudniu 2019, powołano nowy Zarząd w składzie Michał Paczkowski, Tomasz Stelmach, Marek Ziomek, Marcin Janowski. Staremu Zarządowi dziękujemy za dwa lata pracy, a nowemu życzymy sukcesów i zapału.


14.09.2019
Maciej Dobek o przysłowiowy rybi ogon wygrywa tytuł Najlepszego Łowcy 2019, kolejne miejsca zajmują Marek Ziomek (II) oraz Denys Inatchenko (III).
W klasyfikacji drużynowej wygrywają ZIMORODKI [Denys Ignatchenko, Maciej Dobek, Mirosław Pawliszyn], przed HUNTER SUB 1 [Krzysztof Mazurek, Krzysztof Cybulski, Marek Ziomek] (II) oraz POLSKĄ PÓŁNOCNĄ [Bogusław Marczak, Jan Więcławski]
Gratulujemy


11.08.2019
Marek Ziomek ponownie wygrywa tym razem Mistrzostwa Klubu Barakuda 2019, kolejne miejsca zajmują Maciej Dobek (II) oraz Piotr Tomczak (III). Link do artykułu lokalnej gazety.
Gratulujemy


21.06.2019
Nasza Koleżanka, AGNIESZKA KALSKA, ponownie z nowym rekordem. Tym razem Rekord Świata w DYN - 253 m (dynamic with fins).                          Gratulujemy!

16.06.2019
Marek Ziomek wygrywa XLVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2019 i tym samym zostaje Mistrzem Polski 2019 w łowiectwie podwodnym, II i III miejsce zajęli kolejno Paweł Skwierawski i Maciej Dobek.
Gratulujemy nowemu Mistrzowi.


01.06.2019
Zamknęliśmy głosowanie na miejsce jesiennych zawodów. Stosunkiem głosów 22:19 wybraliśmy j.Osiek/j.Lipie. Wszystkim głosującym dziękujemy za wyrażenie swojej opinii. :)


09.02.2019
Nasza Koleżanka, AGNIESZKA KALSKA, podczas zawodów na Łotwie ustanowiła nowy Rekord Polski w statyce z czasem 7 min 2 s.                          Gratulujemy!

09.02.2019
Dodaliśmy do artykułów z zawodów z roku 2018 galerię zdjęć.


KALENDARZ IMPREZ
GŁÓWNI PARTNERZY
PATRONATY MEDIALNE 2019
ZAPRZYJAŹNIONE STRONY