Dla celów tej prezentacji, wybraliśmy dla Państwa kilka typowych akcji przeprowadzonych przez nasze Stowarzyszenie.

Jak co roku nasi członkowie i zaprzyjaźnieni z nami łowcy podwodni z całej Polski rozpoczęli w 2015 roku sezon łowiecki sprzątaniem akwenu. W 2015 roku wybór padł na Jezioro Ostrowskie w Przyjezierzu, gdzie sprzątaliśmy dno wschodniej części jeziora.

Wybór akwenu nieprzypadkowy - na skutek najprawdopodobniej działalności kopalni odkrywkowej poziom tego jeziora (i wielu okolicznych) znacznie się obniżył w ostatnich latach. W przypadku Jeziora Ostrowskiego aż o 1.7 metra. Spowodowało to na większości linii brzegowej odsunięcie pasma roślinności przybrzeżnej (trzcin) od wody w takim tempie, że nie nadąża ona 'za wodą' Żal patrzeć na wyrastające z suchej ziemi trzciny, w których o tej porze roku powinno tętnić życie związane z wodą. Na skutek tego na dużej części linii brzegowej żyjące w jeziorze ryby pozbawione zostały strefy potrzebnej do rozrodu - tarła i schronienia narybku. Postanowiliśmy pomóc tej wodzie tak jak potrafimy...


                                             


Podczas tego sprzątania zostały także znalezione pod wodą i zgłoszone dzierżawcy 4 sztuki kłusowniczych więcierzy.

Ważne dla tego jeziora jest przynajmniej spowolnienie odpływu wody spowodowanego kopalnianą niecką. Tak aby mogło poradzić sobie samo do czasu zakończenia pracy kopalni i zasypania, bądź zalania tego wielkiego dołu jakim ona jest. To już ostatni dzwonek. Bez warunków do przetrwania i rozmnażania białych ryb, nie będzie zarówno ich jak i nie będzie drapieżnika, będzie za to postępująca eutrofizacja tego ciągle jeszcze bardzo czystego jeziora... I żadne zarybienia tego nie zmienią - to nie akwarium, ryby w naturalnym jeziorze muszą wyżywić się same lub umrzeć z głodu.

Podwodni łowcy przybyli tam z rodzinami z różnych rejonów Polski - od morza aż po góry. Wszystkich nas oprócz łowieckiej pasji łączy dbałość o stan środowiska naturalnego zbiorników wodnych. Bo jesteśmy świadomi tego że akweny te wypożyczyliśmy od naszych dzieci i wnuków a nie dostaliśmy w posiadanie na stałe.

Jezioro Lubikowskie położone w woj Lubuskim to jedno z najczystszych i najpiękniejszych jezior tej części Polski. Jezioro to charakteryzuje się krystaliczną jak na polskie realia wodą i bardzo bujnie rozwiniętą roślinnością w strefie litoralu. Już wczesnym latem spotkać tam można ogromne kolonie gąbek słodkowodnych. Łąki ramienic sięgają w tym jeziorze aż do głębokości rzędu 6-7 metrów. Wśród nich ukrywają się bardzo licznie zamieszkujące to jezioro liny i węgorze.
Ukształtowanie dna tego dużego jeziora jest urozmaicone - pomimo znacznych obszarów głębin, nawet daleko od brzegów występują rozległe wypłycenia tętniące życiem roślinnym i zwierzęcym. Jezioro posiada także bardzo ciekawe zatoki i płycizny w okolicach wyspy.

Od 2013 roku Jezioro Lubikowskie jest udostępnione przez PZW Gorzów Wielkopolski do uprawiania łowiectwa podwodnego.

Od tego czasu z łowiska korzystają podwodni łowcy, którzy wykupili na to jezioro pozwolenie na uprawianie łowiectwa podwodnego. Łowcy znajdują tam i zgłaszają kłusownicze sieci. Co jest solą w oku miejscowych kłusowników. Cenne wędkarsko gatunki ryb zostały objęte dla łowców podwodnych ochronnymi wymiarami widełkowymi, natomiast gatunki ryb uznane za niepożądane zostały bez limitów i wymiarów ochronnych. W ten prosty sposób pogodzono interesy wędkarzy (środki na zarybienia, eliminacja kłusownictwa sieciowego, możliwa eliminacja z akwenów gatunków niepożądanych) i interesy łowców podwodnych (możliwość legalnego uprawiania ich pasji). Coraz więcej okręgów PZW ,gospodarstw rybackich i dzierżawców doskonale rozumie to, że wobec rozwoju mało jeszcze popularnej dyscypliny jaką jest łowiectwo podwodne najlepszym działaniem będzie udostępnić dla jego uprawiania część swoich jezior. W ten sposób PZW ma kontrolę nad uprawiającymi ją w regionie osobami, a same połowy ryb przy pomocy kuszy są ujęte w karby przepisów i uprawiane w zgodzie z nimi i co najważniejsze wykonywane legalnie, rejestrowalnie i za opłacaniem zezwoleń.

W czerwcu 2015 roku w podziękowaniu za pełne zrozumienia dla naszej pasji podejście ze strony PZW podwodni łowcy ze Stowarzyszenia Spearfishing Poland postanowili zainaugurować w swoim założeniu cykliczne od tego roku sprzątanie dna Jeziora Lubikowskiego. Niektórzy z nas lubią tutaj wracać, zakochali się w podwodnych krajobrazach jeziora. Lubią tutaj spędzać czas godzinami w wodzie pływając z kuszą, ale i także z kamerą.
W noc poprzedzającą akcję sprzątania dna grupa łowców z latarkami wykonała patrol w poszukiwaniu kłusowniczych sieci. W efekcie szybko została znaleziona spora drygawica. Co także pokazaliśmy na filmie:
 
                                                 


Akcja sprzątania akwenu została zorganizowana w ten sposób, że małe 2 - 3 osobowe grupy zostały rozlokowane łodziami w rejony jeziora, na które presja śmieciowa z reguły jest największa (skupiska pomostów, przystanie, plaże). Zebrane z dna śmieci były odbierane bezpośrednio z wody i zwożone łodziami w wyznaczone miejsce. Łodzie obsługiwane były przez członków SSR. Pod wodą pracowaliśmy ciężko jak zawsze, dodatkowo tym razem dzięki sporym łodziom udało się podjąć z dna kilka "ponadgabarytów".

Pogoda bardziej dawała się we znaki oddziałom nawodnym niż nam ... brak słońca i deszcz nie rozpieszczały. Szczęśliwie na zakończenie akcji delikatnie dopisało słońce i udało się nawet zrobić zdjęcia grupowe z większością biorących udział w akcji osób. Przy okazji SSP doceniło zarówno pomagających nam w akcji, jak i włodarzy wód z PZW.

Później wędkarze, strażnicy SSR i łowcy podwodni usiedli i wspólnie porozmawiali na temat tego jak do tej pory wygląda współpraca łowców i wędkarzy na udostępnionych do łowiectwa podwodnego wodach Okręgu Gorzów Wielkopolski. I co można poprawić lub zmienić w przyszłości. W następnym roku nad jeziorem Lubikowskim zaplanowane zostało rozpoczęcie sezonu łowiectwa podwodnego połączone ze sprzątaniem dna jeziora. Tak więc akcje na "Lubiku" począwszy od 2016 roku będą prowadzone z jeszcze większym rozmachem.


Co roku podwodni łowcy skupieni wokół Stowarzyszenia Spearfishing Poland spotykają się dwukrotnie na zlotach na rozpoczęcie i na zakończenie sezonu. Zloty te połączone są ze sprzątaniem dna wybranych akwenów wodnych, które wymagają ze względu na swoją rozległość akcji o dużym rozmachu. Na zakończenie sezonu łowieckiego 2016 na wodach śródlądowych w Polsce spotkaliśmy się w październiku w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz.
Sprzątanie zorganizowane było tak, aby objąć jak największy obszar jeziora. Uczestnicy akcji zostali podzieleni na kilka 3 - 4 osobowych grup, z których każda została rozwieziona w wyznaczony rejon sprzątania przez zabezpieczający akcję z wody WOPR. Podczas akcji wydobyliśmy z wody dużo pozostałości "cywilizacyjnych". Każda z grup, niezależnie od rejonu operowania zebrała podobną ilość śmieci. Znaczy to, że jezioro poddawane jest dużej presji wędkarsko-turystycznej na całym obszarze akwenu.

                                                 


Akcja zakończyła się pełnym sukcesem i wyjechaliśmy z nad jeziora Niesłysz w poczuciu dobrze wykonanej pracy. Następnym razem na takiej proekologicznej akcji spotkamy się w pełnym składzie jak zwykle w maju 2017 ...
 
Oprócz dużych, "zlotowych" akcji proekologicznych członkowie naszego Stowarzyszenia biorą gościnnie udział w akcjach tego typu organizowanych przez kluby nurkowe, freediverów i łowców podwodnych na terenie całego kraju.

Zapraszamy do kontaktu z naszym Stowarzyszeniem:

Koordynator ds. kontaktu z dzierżawcami:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Paweł Węglarz
 
tel. 502-427-667


Materiały filmowe przygotowane we współpracy z kanałem Youtube Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

CO NOWEGO...?

19.01.2020
Wysokość składki członkowskiej na rok 2020 nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego i wynosi 150 zł.


01.01.2020
Decyzją Walnego Zgromadzenia Członków SSP, który odbył się w grudniu 2019, powołano nowy Zarząd w składzie Michał Paczkowski, Tomasz Stelmach, Marek Ziomek, Marcin Janowski. Staremu Zarządowi dziękujemy za dwa lata pracy, a nowemu życzymy sukcesów i zapału.


14.09.2019
Maciej Dobek o przysłowiowy rybi ogon wygrywa tytuł Najlepszego Łowcy 2019, kolejne miejsca zajmują Marek Ziomek (II) oraz Denys Inatchenko (III).
W klasyfikacji drużynowej wygrywają ZIMORODKI [Denys Ignatchenko, Maciej Dobek, Mirosław Pawliszyn], przed HUNTER SUB 1 [Krzysztof Mazurek, Krzysztof Cybulski, Marek Ziomek] (II) oraz POLSKĄ PÓŁNOCNĄ [Bogusław Marczak, Jan Więcławski]
Gratulujemy


11.08.2019
Marek Ziomek ponownie wygrywa tym razem Mistrzostwa Klubu Barakuda 2019, kolejne miejsca zajmują Maciej Dobek (II) oraz Piotr Tomczak (III). Link do artykułu lokalnej gazety.
Gratulujemy


21.06.2019
Nasza Koleżanka, AGNIESZKA KALSKA, ponownie z nowym rekordem. Tym razem Rekord Świata w DYN - 253 m (dynamic with fins).                          Gratulujemy!

16.06.2019
Marek Ziomek wygrywa XLVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2019 i tym samym zostaje Mistrzem Polski 2019 w łowiectwie podwodnym, II i III miejsce zajęli kolejno Paweł Skwierawski i Maciej Dobek.
Gratulujemy nowemu Mistrzowi.


01.06.2019
Zamknęliśmy głosowanie na miejsce jesiennych zawodów. Stosunkiem głosów 22:19 wybraliśmy j.Osiek/j.Lipie. Wszystkim głosującym dziękujemy za wyrażenie swojej opinii. :)


09.02.2019
Nasza Koleżanka, AGNIESZKA KALSKA, podczas zawodów na Łotwie ustanowiła nowy Rekord Polski w statyce z czasem 7 min 2 s.                          Gratulujemy!

09.02.2019
Dodaliśmy do artykułów z zawodów z roku 2018 galerię zdjęć.


KALENDARZ IMPREZ
GŁÓWNI PARTNERZY
PATRONATY MEDIALNE 2019
ZAPRZYJAŹNIONE STRONY