Krótko o Langeland Cup - Dania 2017

Wyjazd ekipy polskiej na zawody do Danii był bardzo znaczącym wydarzeniem, ponieważ po raz pierwszy w 60-letniej historii łowiectwa podwodnego, wystąpiła za granicą oficjalna Reprezentacja Polski, powołana z ramienia związku sportowego - Polskiego Związku Płetwonurkowania. Tym samym łowiectwo podwodne w Polsce osiągnęło poziom sportu kwalifikowanego, na równi z innymi dyscyplinami pozaolimpijskimi. W składzie naszej ekipy znalazło się siedmiu reprezentantów, wyłonionych z szerokiej kadry - Maciej JAWORSKI  i Jacek Malinowski z koszalińskiego Maresa, Bogusław MARCZAK z kołobrzeskiego Trytona, Grzegorz GOŁĄBEK, Krzysztof CYBULSKI, Marek ZIOMEK i Jan WIĘCŁAWSKI ze Stowarzyszenia Spearfishing Poland.

Duńczycy zorganizowali dwudniowe zawody w sposób różniący się od zawodów organizowanych w Polsce. Mimo ścisłego regulaminu zawodnicy mieli sporo luzu – mogli przemieszczać się po całej wyspie w obowiązującym czasie siedmiu godzin, a następnie dostarczyć upolowane ryby do punktu sędziowskiego.

W sumie wystartowało 79 łowców.

W pierwszym dniu liczyła się tylko największa ryba spośród trzech gatunków: dorszowatych, łososiowatych i flądrowatych. Po siedmiu godzinach zmagań największego dorsza i troć upolowali zawodnicy miejscowi, ale największą rybę z rodziny fląder strzelił Jan Więcławski. Był to turbot o wadze 2,8 kg i tym samym reprezentant Polski już w pierwszym dniu zawodów stanął na pierwszym miejscu podium.
W drugim dniu należało upolować po dwie ryby z każdego występującego tam gatunku. W grę wchodziły dorsze, belony, łososie i trocie oraz flądry. Oczywiście znów siedem godzin i duży luz. Każdy mógł wybrać dowolne miejsce startu z brzegu.

Po podsumowaniu dnia okazało się, że nasi reprezentanci wykazali się dużymi umiejętnościami łowienia w trudnych, morskich warunkach, plasując się na czołowych miejscach. Dość powiedzieć, że czterech naszych zawodników znalazło się na miejscach w pierwszej dziesiątce, wzbudzając jednocześnie uznanie duńskich łowców. Najlepsze, czwarte miejsce zajął Grzegorz Gołąbek. Tuż za nim, na piątym miejscu znalazł się Krzysztof Cybulski. Siódmą lokatę zajął Jan Więcławski, a dziewiątą Jacek Malinowski. Drugą dziesiątkę, na jedenastym miejscu, zajął Maciek Jaworski, a na 16 miejscu naszą obecność na zawodach zamknął Marek Ziomek. W kategorii ELITE ryby złowiło 17 zawodników. Trzeba powiedzieć, że reprezentacja naszego kraju w pierwszym oficjalnym występie wypadła bardzo dobrze, w żaden sposób nie przynosząc ujmy naszym barwom narodowym. Gościnni Duńczycy przyjęli nas serdecznie, a na oficjalnym zakończeniu zawodów nie kryli szczerej sympatii, nagradzając nas brawami i okrzykami uznania.

Wyniki uzyskane w Danii dobrze wróżą przed startem w Norwegii. Nasza reprezentacja została zgłoszona do startu w dalekim Kristiansundzie, gdzie będziemy walczyć o puchar tego miasta z najlepszymi zawodnikami Europy.

Wyjazd do Danii doszedł do skutku dzięki pracy Komisji Łowiectwa Podwodnego, a w szczególności za sprawą Grzegorza Gołąbka, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem organizacyjnym i kontaktami z poprzednich wyjazdów, a także dzięki Pawłowi Węglarzowi, który aktywnie pomagał nam w sprawach związanych z wizerunkiem reprezentacji.

Trzeba również dodać, że wszystkie koszty zawiązane z wyjazdem zawodnicy pokryli we własnym zakresie.

W imieniu Komisji Łowiectwa Podwodnego dziękuję zawodnikom za uzyskanie tak dobrych wyników na trudnym terenie gospodarzy oraz wspaniałą atmosferę, jaka towarzyszyła nam podczas całego tygodnia.

Przewodniczący Komisji Łowiectwa Podwodnego
Jan Więcławski 

Więcej o tegorocznych zawodach w Danii dowiecie się na grupie Facebook Organizatora


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

CO NOWEGO...?

05.02.2023
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ustanowiło składkę członkowską za rok 2023 w wysokości 180 zł.


25.01.2023
Wybrano nowy Zarząd Stowarzyszenia w składzie: Paweł Węglarz, Jakub Krystkowiak, Wojciech Gorajek.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!


KALENDARZ IMPREZ
GŁÓWNI PARTNERZY
PATRONATY MEDIALNE 2021
ZAPRZYJAŹNIONE STRONY