Jako podwodni łowcy chcemy uprawiać nasze hobby w zgodzie z obowiązującymi przepisami i regulaminami łowisk, tam gdzie będzie nam to dozwolone i za wniesieniem odpowiednich opłat, z których później finansowane będą zarybienia. Oprócz tego, że obie pasje (wędkarstwo i łowiectwo podwodne) są bardzo do siebie zbliżone, a różni nas jedynie metoda połowu to istnieje wiele form współpracy korzystnej zarówno dla wędkarzy jak i dla łowców podwodnych.
Coraz częściej nad i pod wodą pojawiają się przykłady wzajemnego zrozumienia i współpracy korzystnej dla obu stron.
Możemy się z powodzeniem uzupełniać i sobie w wielu kwestiach pomagać.
Choć jest nas w Polsce niewielu to możemy bardzo wymiernie pomóc wędkarzom, kołom PZW, czy dzierżawcom akwenów zarówno zracjonalizować zarybienia lub dostosować ograniczenia połowowe tak aby stan ichtiofauny poprawić, jak i wyeliminować na akwenach dopuszczonych dla nas do uprawiania łowiectwa podwodnego procederu kłusownictwa z użyciem sieci i innych narzędzi pozostawianych w wodzie.
Poniższy film pokazuje w 'soczewce' możliwości współpracy pomiędzy dzierżawcami akwenów wodnych a podwodnymi łowcami. Zarazem są to korzyści jakie niejako przy okazji dostają 'w pakiecie' właściciele i dzierżawcy wód po udostępnieniu ich dla uprawiania łowiectwa podwodnego od odwiedzających akwen łowców. Na filmie znaleźć można ujęcia z różnych jezior z różnych regionów Polski, jak również z komercyjnego łowiska karpiowego.
Uprawniony do rybactwa na danym akwenie w ustanowionym przez siebie regulaminie łowiska odnośnie łowiectwa podwodnego sam decyduje o tym jakie gatunki ryb i w jakich wymiarach są dozwolone do upolowania dla podwodnych łowców, a jakie nie są. Dla przykładu cenne wędkarsko gatunki ryb mogą zostać objęte dla łowców podwodnych ochronnymi wymiarami, natomiast gatunki ryb uznane za niepożądane mogą pozostać w regulaminie łowiska bez limitów i wymiarów ochronnych. W ten prosty sposób można pogodzić interesy wędkarzy (dodatkowe pochodzące z opłat za zezwolenia środki na zarybienia, eliminacja kłusownictwa sieciowego, możliwe ograniczenie liczebności lub eliminacja z akwenów gatunków w nich niepożądanych) i interesy łowców podwodnych (możliwość uprawiania ich pasji).
Jak podwodni łowcy mogą współpracować z właścicielami lub dzierżawcami akwenów wodnych?
- informujemy właścicieli, dzierżawców, Działy Ochrony Wód, SSR i PSR o zauważonych przypadkach kłusownictwa, oraz o odnalezieniu w wodzie zastawionych narzędzi kłusowniczych,
- pomagamy w usuwaniu narzędzi kłusowniczych z wody.
Na akwenach udostępnianych dla amatorskiego połowu ryb kuszą kłusownictwo z użyciem stacjonarnych sieci i innych narzędzi kłusowniczych błyskawicznie ulega likwidacji. Usuwane są przez nas także porzucone w wodzie sieci i pułapki, które nie wybierają gatunków, nie znają okresów ochronnych, wymiarów ochronnych i limitów ilościowych - zabijają przez cały rok.
- informujemy o zauważonych zanieczyszczeniach wody (nielegalne rury ściekowe, dzikie wysypiska śmieci, zatopione beczki, podejrzane śnięcia ryb),
- usuwamy z wody uciążliwe zaczepy (konstrukcje i zwalone drzewa),
- pomagamy w tworzeniu na łowiskach sztucznych tarlisk i krześlisk,
- sprzątamy dna akwenów wodnych,
- wykonujemy rekonesanse ichtiologiczne, inwentaryzacje ichtiofauny w akwenach wodnych (dostarczając przy tym także materiały filmowe),
- dostarczamy obserwacji i materiałów filmowych o aktualnym stanie ichtiofauny w akwenach i żerowaniu ryb (przydatne dla celów racjonalizacji zarybień),
- informujemy o pobieraniu zanęty, wyznaczamy i oznaczamy atrakcyjne miejsca na łowiskach,
- wykonujemy regulacyjne selektywne odstrzały mające na celu zmniejszenie liczebności gatunków ryb niepożądanych w danych wodach.
Dzięki temu, że łowcy podwodni widzą pod wodą gatunek i wielkość ryb, są to odstrzały selektywne - nie ma możliwości, że ucierpią przy tym ryby z gatunków wędkarsko pożądanych na danym akwenie. Jako łowcy podwodni specjalizujemy się w odstrzałach ryb typu tołpygi czy wyrośnięte sumy. Te ostatnie także na stawach hodowlanych lub na zbiornikach powyrobiskowych gdzie ze względu na ukształtowanie dna lub podwodne przeszkody (drzewa) normalny odłów wędką lub siecią okazuje sie nieskuteczny lub wręcz niemożliwy.
- informujemy o zauważonych przypadkach chorób ryb,
- pomagamy w leczeniu ryb na tych łowiskach komercyjnych, na których wystąpiła taka konieczność (rozkładanie paszy z antybiotykiem, monitoring jej pobierania, monitoring stanu ryb).
Co możemy powiedzieć na podstawie własnych obserwacji tego co się dzieje z ichtiofauną na akwenach, które są udostępnione dla uprawiania amatorskiego połowu ryb kuszą?
- dzięki nam walka z kłusownictwem jest o wiele łatwiejsza, dzięki naszym informacjom łatwo zracjonalizować zarybienia pod kątem równowagi ekologicznej, na podstawie naszych informacji właściwie można określić obręby ochronne, lokować sztuczne krześliska. Po naszych uwagach dotyczących stanu ichtiofauny w różnych akwenach na niektóre gatunki podniesiono czasowo znacznie dolny wymiar ochronny co z czasem poskutkowało tym, że i my i wędkarze już teraz możemy cieszyć się z tego , że piramida pokarmowa w wodzie znacznie sie poszerzyła, a okazy dużych ryb stały się częste.
Zapraszamy do kontaktu z naszym Stowarzyszeniem:
Koordynator ds. kontaktu z dzierżawcami:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Paweł Węglarz
tel. 502-427-667
Koordynator ds. kontaktu z dzierżawcami:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Paweł Węglarz
tel. 502-427-667
Materiały filmowe przygotowane we współpracy z kanałem Youtube Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami